Słodkie czy półsłodkie, wytrawne czy półwytrawne, a także bardzo słodkie. Czerwone, białe, różowe, a może nawet czarne, żółte i szare. Tak, ile państw, ile ludzi tyle smaków i rodzajów, każdy ma swoje upodobania, stąd tak różnorodna ich dostępność. Często decydując się na wybór wina sugerujemy się tylko naszym smakiem, a nawet i ceną.

Jednak okazuje się, że zarówno samo picie, jak i jego smak ma swoje drugie imię i głębszy sens. Oczywiście, jeśli mamy na nie ochotę kupujemy pierwszą lepszą butelkę, bez większego zastanowienia. Niezależnie od tego czy ma to być prezent, czy dodatek do wspólnej romantycznej kolacji, warto zatrzymać się na chwile i poznać tajniki i sposoby dobrania wina do okazji. Każda butelka wina ma inne przeznaczenie, a jego smak zmienia się od wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę by w pełni delektować się odpowiednim smakiem.

Często samo przeczytanie porad, czy też etykietki na butelce, nie wystarczy by odkryć jego głębszy sens. Istnieją takie miejsca, w których nie tylko możemy poznać historię danego szczepu, gatunki, czy inne ciekawostki, ale mamy również przyjemność skosztowania wielu wspaniałych roczników i rodzajów, tego niewątpliwe wspaniałego i tajemniczego trunku, jakim jest wino. W wielu winnicach odbywają się tego typu degustacje, prowadzone są szkolenia oraz ciekawe imprezy integracyjne połączone z odkrywaniem ulubionego stylu. Po takiej prezentacji wybór odpowiedniej butelki, a nawet dobór idealnego kieliszka nie będzie już stanowił problemu.