Nić dentystyczna to niezwykle przydatna i ważna rzecz, jeśli chodzi o pielęgnacje jamy ustnej. Jak się okazuje, sama szczoteczka do zębów może bardzo często nie wystarczyć – nie dociera ona bowiem do wszystkich przestrzeni między zębami, dlatego też nić dentystyczna będzie doskonałym uzupełnieniem. Warto jednak pamiętać przed zakupem odpowiedniej nici, że istnieje kilka różnych rodzajów. Są to nici woskowane, niewoskowane, wybielające czy też z fluorem albo odświeżające oddech.

Dodatkowe właściwości nici dentystycznych takie jak właśnie odświeżenie oddechu czy też dodatkowa ochrona zębów przed próchnicą lub paradontozą jest bardzo ważna, natomiast nić dentystyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb, tak więc w sposób indywidualny i najlepiej po konsultacji z lekarzem stomatologiem. Stomatolog podpowie nam również, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo używać nici dentystycznej, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Przed zastosowaniem nici powinniśmy oczywiście umyć nasze dłonie, aby pozbyć się bakterii. W dalszej kolejności możemy przystąpić do przygotowania nici – odrywamy więc z pudełka kawałek nici o długości około 50 centymetrów, a następnie nawlekamy ją na palce wskazujące naszych dłoni, byśmy mogli łatwo przytrzymać nitkę kciukami.

Nitkę napinamy i wprowadzamy do jamy ustnej, czyszcząc przestrzenie między zębami. Trzeba przy tym pamiętać, że niezwykle ważne jest prawidłowe wykonanie ruchów nicią – nie od prawej do lewej, lecz od góry do dołu. Dodatkowo, nitka przez cały czas musi być napięta. Tylko w ten sposób będziemy mieli bowiem pewność, że cały proces zakończy się sukcesem.

Takie czyszczenie z reguły powinno trwać 2-3 minuty, a po jego zakończeniu należy wypłukać wodą jamę ustną.