Za pośrednictwem zmysłu powonienia, jesteśmy wstanie odkryć wiele cech danego wina, które wpływają na nasze odczucia smakowe. Każdy z kolorów win ma przypisaną rodzinę zapachów, charakterystyczną dla danego gatunku. W takim przypadku warto poznać ich rodzaje, co w konsekwencji przyczyni się do łatwiejszej degustacji konkretnej butelki. W przypadku win białych możemy spodziewać się słodkiej mieszanki, gdyż do tej grupy należy szeroko pojęta rodzina kwiatowa oraz owocowa.

Wąchając ten rodzaj alkoholu możemy odczuć zapachy białych, delikatnych, świeżych kwiatów. To również mieszanka aromatów suszonych moreli, rodzynek, fig, oraz orzechów, migdałów, a nawet pistacji. Słodki charakter białego wina nadaje również kolejna przypisana tutaj rodzina alimentacyjna – miód, w skład, której wchodzi również karmel oraz kakao. Odmiana tej rodziny jest również śmietana, która moim zdaniem za nic nie pasuje do wina, a jednak bardzo często spotyka się ten aromat w stosunkowo młodych rocznikach.

Takie nuty maślanki, świeżego masła, czy właśnie śmietany nadają powiew delikatności i świeżości i niezwykłej subtelności. Oprócz wymienionych suszonych owoców, białe wina to również aromat świeżych, soczystych, dojrzewających w słońcu owoców cytrusowych. Takie nuty odnajdziemy nie tylko w dojrzałych, ale również w młodych rocznikach. Cytryna, grejpfrut, brzoskwinia, ananas, to owoce, których woń świadczy o dobrym niefermentowanym winie.

Do rodziny win białych zalicza się także dwie wspólne rodziny z winem czerwonym.