Pisząc o sommelierach wywołaliśmy wątek związany z degustacjami. Są one bardzo ważnym elementem kultury winiarskiej, dlatego gorąco zachęcamy, aby sięgnąć po ich wiedzę i pomoc. Oczywiście nie ma żadnego obowiązku, aby zapisywać się na kursy sensoryczne i komentowane degustacje, jednakże już sama lektura poradników i artykułów napisanych przez zawodowców może dać bardzo wiele. Jeśli zorganizujemy sobie bazę wiedzy, to metodą prób i błędów sami możemy wyszkolić się w sensoryce. Efekty takich działań mogą zaskoczyć nas samych oraz osoby z naszego otoczenia.

Aby zająć się winem pod kątem degustacyjnym, musimy zmienić nasze spojrzenie na ten trunek. Musimy zobaczyć w winie napój, który nie służy do tego, aby sparować go z posiłkiem czy zapewnić sobie trochę szumu w głowie. Warto dostrzec w nim wspaniałe bogactwo smaków, aromatów i akcentów, których do tej pory nie czuliśmy. Rzecz jasna nic nie przychodzi samo – dlatego musimy się czegoś o winie nauczyć, aby podchodzić do niego jak do trunku degustacyjnego. Pomoże w tym sommelier, ale przede wszystkim zależy to od nas.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów degustacji powinna się ona odbywać w odpowiednich warunkach. Zadbajmy zatem o to, by wino było podane we właściwej temperaturze. Możemy polegać na wskazaniach z etykiety, ale czasami nie są one precyzyjne. W poradnikach dotyczących optymalnego serwowania win znajdują się dokładne informacje o tym, w jakiej temperaturze dane wino serwować. Wówczas mamy pewność, że otworzy ono przed nami cały zakres smakowych i aromatycznych doznań.