Kapturki termokurczliwe to nowoczesny produkt, który najprawdopodobniej na dobre zadomowi się w winiarskim świecie. Kapturki tego rodzaju znajdziesz w każdym sklepie oferującym artykuły dla twórców win. Czym one są i dlaczego warto mieć taki towar na wyposażeniu? Kapturki termokurczliwe służą do szczelnego zamykania butelek. Oczywiście butelkę powinno się zakorkować, jednak ten klasyczny sposób bywa niedoskonały. Korek czasem nie siedzi w szyjce dość mocno lub wysuwa się w trakcie leżakowania.

Kapturek termokurczliwy na to nie pozwoli. Wystarczy nałożyć kapturek na zakorkowaną butelkę, a następnie zanurzyć w szyjkę w ciepłej wodzie. Wówczas zamknięcie skurczy się i dokładnie przylgnie do butelki. W taki sposób stworzysz idealnie szczelne i całkowicie bezpieczne zamknięcie. Taki sposób na zabezpieczanie butelki ma jeszcze jedną zaletę.

Mianowicie butelka prezentuje się znakomicie. Z kapturkiem termokurczliwym wino wygląda na bardziej profesjonalne. Gdy chcesz wręczyć butelkę domowego wina jako prezent, warto postawić na ten rodzaj zamknięcia. Na pewno miło zaskoczysz obdarowaną osobę. Alternatywą jest wykorzystanie laseczek laku.

To bardziej tradycyjna metoda, która ma podobny cel. Tyle, że zamiast zanurzania szyjki z kapturkiem w wodzie, zanurzamy zakorkowaną butelkę właśnie w laku. W sklepach znajdziesz ten materiał w formie stałej. Aby można było wykorzystać lak, należy go podgrzać. Najlepiej wybierz do tego celu osobny garnek, gdyż zaschnięty lak trudno jest usunąć.