Kwas chlebowy jest napojem, który otrzymuje się w wyniku fermentacji chleba. Prawdopodobnie posiada on liczne właściwości zdrowotne – wzmacnia odporność, sprzyja odchudzaniu, reguluje trawienie. Jest również świetną metodą w czasie upałów na orzeźwienie i gaszenie pragnienia.

Obecnie jest to całkiem dobra alternatywa dla słodzonych, zawierających sztuczne dodatki napojów. Warto pamiętać, że kwas chlebowy jest bogatym źródłem mikroelementów i może świetnie zastąpić kupowane w sklepach napoje izotoniczne. „Słowiańska cola” Bogate tradycje związane z wytwarzaniem kwasu chlebowego są szeroko znane w Polsce, na Litwie, Łotwie, na Ukrainie czy na Białorusi.

W niektórych z tych państw kwas chlebowy jest sprzedawany na ulicy, zwłaszcza w okresie letnim. Silna pozycja kwasu na tych rynkach sprawia, że w pewnych kręgach bywa on określany mianem „słowiańskiej coli”. Napój kupowany w sklepach jest zazwyczaj pasteryzowany, a więc jego przydatność do spożycia jest dość długa.

Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku kwasu chlebowego wytwarzanego domowym sposobem. Przechowywanie kwasu dawniej i dziś Jeśli decydujemy się samemu przygotować ten tradycyjny specjał, musimy postarać się o to, by właściwie go przechowywać. Należy bowiem pamiętać, iż mamy do czynienia z fermentacją, a to z kolei oznacza, że napój będzie zmieniał się z czasem i może się szybko zepsuć.

Butelki z kwasem chlebowym najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Dawniej były to piwnice w domach naszych babć i dziadków, natomiast dzisiaj sprawdzą się domowe lodówki. Nadmieńmy, że kwas chlebowy jest niejako spokrewniony z innym tradycyjnym wyrobem, znanym jako podpiwek.

.