Pora zająć się różnicami pomiędzy winami gronowymi i likierowymi. Podział ten jest dość ogólny i dotyczy zarówno win białych jak i czerwonych, ale również mniej popularnych win różowych. Praktyka pokazuje jednak, że zazwyczaj o winach likierowych mówimy w przypadku trunków barwy czerwonej, rzadziej białej. Wino gronowe to wino o niższej zawartości alkoholu, lżejsze i przeważnie mniej słodkie. W przypadku wina gronowego, nawet nominalnie słodkiego, słodycz powinna wynikać wyłącznie z cukru zawartego w moszczu z owoców. W procesie produkcji nie dodaje się dodatkowych porcji cukru, jak ma to miejsce przy winach wzmacnianych.

Na rynku można dostać wina słodkie gronowe, których słodycz jest wyrazista, jednakże mają one także rześki akcent owocowy, dzięki czemu idealnie nadają się do spożycia w niższej temperaturze. Zawartość alkoholu w takim trunku również nie jest zbyt wysoka, osiąga maksymalnie 12-13 procent. Lekkość sprawia, że słodkie gronowe wina nadają się do codziennego picia. Wino likierowe jest już wyraźnie cięższe, oferuje głębszą słodycz i z reguły wyraźniejsze aromaty.

Nie każde wino likierowe jest oznaczane jako wino wzmacniane, o czym już pisaliśmy. Czasami wrażenie likieru da się uzyskać poprzez częściowe odparowanie wody z gotowego wina, jednak równocześnie z trunku może ubyć alkohol. Z reguły wina likierowe powstają z gęstszego moszczu, który w takim układzie zapewnia bogatszy, intensywniejszy smak. Inny sposób to dodanie cukru, w wyniku czego drożdże winne są w stanie wytworzyć więcej alkoholu.