Wino jest głęboko zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej i jest chyba jedynym napojem alkoholowym, który odgrywa bardzo ważną rolę w historycznym oraz współczesnym kulcie chrześcijańskim. Przecież wino jest przesycone religijną symboliką, pojawia się w różnych fragmentach Pisma Świętego, a katolikom towarzyszy na każdej mszy. Trudno nie zgodzić się z tezą, że szlachetność wina i jego poniekąd ekskluzywny charakter wynika również z tych religijnych przesłanek. One również powinny skłonić nas do tego, by sięgać po wina ambitniejsze i starannie je dobierać.

Oczywiście wino jest adresowane do wszystkich grup konsumentów bez względu na wyznanie oraz światopogląd. Z punktu widzenia chrześcijaństwa można traktować ten napój jako Boży dar i nie będzie w tym nadinterpretacji, jeśli weźmiemy pod uwagę biblijne treści. Wszak Jezus Chrystus zamienił wodę w wino ku uciesze ludu, a z tego jasno wynika, że powstało ono po to, by nas uszczęśliwiać. Będzie tak pod warunkiem, że będziemy kupować i pić wina dobrej jakości – tu warto przyswoić sobie jak najwięcej cennej wiedzy.

Wracając do stricte teologicznych wątków „winiarskich”, to wino jest poniekąd w centralnym punkcie kultu chrześcijańskiego jako symbol krwi Jezusa przelanej na krzyżu. Stąd duchowni w czasie odprawianych nabożeństw stawiają na ołtarzu kielichy wypełnione tymże trunkiem, które na końcu mszy wypijają. W niektórych obrządkach komunia święta jest rozdawana w postaci kawałków chleba umoczonych w winie, co jeszcze pełniej oddaje biblijne przesłanie i jest głęboko symboliczne.