Wysoka jakość wina nie jest zdeterminowana jego kolorem, ale tym, jakich winogron użyto do produkcji i po jakie metody sięgnięto. Natomiast istnieją pewne ogólnie przyjęte konwenanse i schematy oceny wina związane z jego barwą. Generalnie w dość powszechnej opinii wina białe są lżejsze pod względem zawartości alkoholu, bardziej rześkie w smaku i mniej słodkie. Nie zawsze się to sprawdza, ale generalnie taki stereotyp nie wziął się znikąd. Białe winogrona z racji swojej specyfiki nie wytwarzają dużej ilości cukru, więc uzyskanie naprawdę słodkiego wina z ich użyciem nie jest łatwe. Czasami trzeba sięgać po winiarskie triki, by tej słodyczy było więcej.

Lekkość białego wina sprawia, że jest ono polecane do lekkich potraw. Białe wino jest na przykład idealnym dodatkiem do drobiu – kurczaka czy indyka, a także do sałatek, surówek czy dań z ryżu i makaronu (choć do tradycyjnej włoskiej pasty, na przykład spaghetti bolognese, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wino czerwone). Potencjał w białym winie jest niemały, ale w potocznych skojarzeniach dominuje łączenie go raczej z wytrawnym smakiem. Pamiętajmy również o białych winach musujących, które cieszą się dużym uznaniem.

Prawdziwy francuski szampan, a więc najbardziej szlachetne i najdroższe wino musujące świata, jest zawsze białe. Jest również wytrawne, a jego lekki, orzeźwiający smak idealnie pasuje do celebracji ważnych wydarzeń. W tradycji francuskiej po szampana sięgano, aby powitać nowy rok i zwyczaj ten upowszechnił się na świecie. Zwykle jednak ekskluzywnego szampana zastępuje niedrogie wino musujące – niekoniecznie białe.