Tradycja picia wina w połączeniu z jedzeniem jest bardzo stara – w zasadzie zaczęła się kształtować w momencie, kiedy tylko wino jako napój stało się powszechnie dostępne, a ludzie opanowali technikę jego pozyskiwania. Generalnie od początku wino spełniało dwa zadania. Było napojem alkoholowym, który miał sprawić, że trochę zaszumiało ludziom w głowach i było trunkiem, który wprost idealnie nadawał się do popijania potraw i biesiadowania. Na przestrzeni lat podejście do wina zasadniczo się nie zmieniło i wygląda podobnie także dziś.

Nauka może obecnie sporo powiedzieć na temat zbawiennych właściwości wina dla naszego układu pokarmowego. Picie wina sprzyja sprawnemu trawieniu, podnosi także łaknienie i pobudza soki żołądkowe. Jeśli więc jemy obiad czy kolację, warto nalać sobie lampkę wspaniałego napoju z winorośli i delektować się nim, robiąc przy okazji coś dobrego dla naszego brzucha. Poza tym wino jest też świetnym towarzyszem do wspólnego spędzania czasu – zarówno na rozmowach, jak też na innych, równie miłych aktywnościach.

Osoby obeznane z kuchnią wiedzą również, że wina znajdują szerokie zastosowanie w świecie kulinarnym. Można ich używać na różne sposoby. Są cenionym składnikiem zup oraz sosów, sprawdzają się przy przyrządzaniu wielu mięs i odpowiednio dobrane potrafią wnieść wspaniały smak, kolor i aromat. Widać zatem, że wino jest z jedzeniem ściśle związane, zarówno jako napój do popijania, jak też w charakterze istotnego surowca.

W kolejnych tekstach postaramy się te aspekty jeszcze bardziej przybliżyć.