Prawidłowo i profesjonalnie przeprowadzony proces degustacji wina opiera się przede wszystkim na biegłej znajomości winiarskiego savoir-vivre. Niezwykle istotna okazuje się więc dbałość o detale, przestrzeganie zasad oraz konwenansów, które wspólnie pozwalają wytworzyć swoistą aurę. Wielu smakoszy i znawców wina postrzega bowiem proces degustacji, jako swego rodzaju obrzęd, święto.

W końcu nie bez powodu wielu z nich określa wino, jako napój bogów, królewski trunek. Podczas degustacji wina należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności powinno być ono zaserwowane kobietom, a także osobom starszym. W drugiej kolejności trunek otrzymują mężczyźni, a dopiero na samym końcu gospodarz – o ile w ogóle takowy istnieje i jest włączony w cały obrzęd – istnieją bowiem różne formy organizowania degustacji.

Kwestią zasadniczą jest podanie winnego napoju w specjalnie do tego przeznaczonych lampkach. Dużym „faux pas” było zaserwowanie go na przykład w lampkach do szampana – niezależnie czy mamy do czynienia ze zorganizowana degustacją, czy kameralnym spotkaniem przy winie. Co więcej, w dobrym tonie (ale też korzystniej z czysto ekonomicznego punktu widzenia) jest nalewać wino w niewielkich ilościach.

Nie zapominajmy również o uprzednim zadbaniu o to, by serwowane wino miało odpowiednią temperaturę. W czasie typowej degustacji wina zaleca się podawanie wody do płukania zarówno ust, jak i kieliszków. Nie zaszkodzi pokusić się o zaserwowanie bagietki, bądź krakersów, nie mogą być one jednak posolone, ani posiadać zdecydowanego smaku, gdyż przyczynia się to do zaburzenia smaku wina podczas degustacji.