Drożdże są dobrze znane nie tylko twórcom wina, ale również osobom, które lubią przygotowywać pyszne ciasta. W obu wypadkach mamy do czynienia z podobnych organizmem, jednak inne są szczepy drożdży. Najlepiej jest korzystać z gatunków dokładnie przystosowanych do rodzaju alkoholu jaki chcemy wykonać. W sklepach znajdziesz nawet drożdże dostosowane do konkretnych typów wina. A czym dokładnie są drożdże? To nic innego jak niewielkie mikroorganizmy, które naturalnie żyją m.in.

na owocach. Drożdże w warunkach beztlenowych zaczynają wchłaniać cukier i rozkładają go na alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla. Dlatego są tak użyteczne przy tworzeniu wina. To właśnie dzięki nim trunki nabierają mocy. W sprzedaży znajdziesz zarówno tzw. drożdże aktywne, jak i pasywne.

Te pierwsze można dodawać wprost do moszczu lub ewentualnie po krótkim okresie przygotowania. Drożdże pasywne wymagają więcej pracy. Konieczne jest bowiem przygotowanie tzw. matki drożdżowej. Aby wykonać matkę, trzeba umieścić drożdże w osobnym naczyniu razem z pożywką, czyli najlepiej czymś zawierającym cukier. Możesz kupić specjalne pożywki, ale z reguły świetnie sprawdza się też np.

sok owocowy. Dopiero gdy drożdże pasywne się namnożą, możesz dodać je do moszczu. Czasem można tez wykorzystać zalety naturalnych drożdży. Możesz spróbować takiej metody np. tworząc trunek z winogron. To właśnie na tych owocach znajduje się dużo drożdży.

Aby wykorzystać naturalne drożdże nie możesz czyścić owoców przed przygotowaniem moszczu.