Kolejnym wariantem w świecie win słodkich są wina likierowe. Mają one typowo deserowy charakter i zdecydowanie należy zaliczyć je do grupy win typowo degustacyjnych. Sesyjność nie jest ich mocną stroną z uwagi na głęboką słodycz i dość wysoką zawartość alkoholu. Najmocniejsze wina likierowe, klasyfikowane jako wina wzmacniane, mają nawet 19-procentową zawartość alkoholu (na przykład znane na całym świecie Porto). Mimo tego nie brakuje entuzjastów takiego ekstraktywnego wina, a niektóre z trunków naprawdę mogą się pochwalić bogactwem aromatu, który musi robić spore wrażenie.

Wina likierowe cechują się gęstością, która jest widoczna na pierwszy rzut oka. Już przy nalewaniu mamy wrażenie, że trunek jest lekko oleisty, część win likierowych ma nawet konsystencję zbliżoną do syropu. Rozprowadzając wino w szkle degustacyjnym da się zaobserwować zjawisko powolnego spływania po ściankach – w żargonie sommelierów określa się, iż wino „płacze”. To typowe zjawisko w przypadku wyraziście słodkich, likierowych win, da się odnotować również przy innych gatunkach mocniejszych alkoholi.

Cenowo wina likierowe stoją zazwyczaj wyżej niż wina gronowe, albowiem ich produkcja jest nieco bardziej złożona i wymaga zastosowania większej ilości surowców. Wszystko oczywiście po to, aby wino urzekało konsumentów swoją treściwością, wyrazistym smakiem oraz aromatem. Ciekawą informacją jest również to, że wino likierowe wprost idealnie nadaje się do leżakowania. W warunkach piwnicznych większość z nich można bez obaw przechowywać nawet 30 lat.