Marsala to niewielka sycylijska miejscowość. Słynie w produkcji wina wysokiej jakości oraz o niepowtarzalnym smaku. Wina, które są tam produkowane są jedynymi pochodzącymi z Włoch winami wzmacnianymi.

www.zaganczyk.com.pl

Wino wzmacniane wymyślili Anglicy, na Sycylię dotarło ono w wieku XVIII. Prze kolejne lata wino zyskiwało na popularności i stało się ogólnie dostępne. Ciągłe zainteresowanie tym trunkiem pobudzało produkcję, co w efekcie doprowadziło do tego, że wytwarzano więcej win niż sprzedawano.

Jakość trunku zaczęła spadać i wino przestało być już tak chętnie kupowane. W latach 80. ponownie wznowiono jego produkcję według starej receptury.

Do produkcji Marsali używa się przede wszystkim szczepów Grillo. Popularne są także Inzolia, Catarratto, Pignatello oraz Calabrese. Do wzmacnianego wina dodaje się także zioła, przyprawy a także tymianek.

Na winach wzmacnianych występują takie oznaczenia jak: fine – wino potrzebuje minimum rok leżakowania w beczkach, superiore – wino musi dojrzewać dwa lata, riserva – cztery lata. Oznaczenie vergine riserva oznacza natomiast, że wino potrzebuje co najmniej 10 lat. Wina z Marsala są bardzo niszowe, trudno dostępne i co za tym idzie – dosyć drogie.

Ponownie jednak, tak jak kilka set lat temu, stają się bardzo popularne i coraz więcej osób o nich słyszało. Ciekawostką jest to, że wina wzmacniane bardzo często są wykorzystywane przez księży podczas Eucharystii. Oczywiście księża piją wina nie koniecznie z Marsala, bowiem także w wielu innych winnicach na świecie produkuje się wina wzmacniane.

kartony na ciasto www.wakcynologia.net.pl