Czy wino produkuje się wyłącznie z winogron? Owszem, jednak pod warunkiem, że proces pozyskiwania odbywa się na szeroką, przemysłową skalę. Okazuje się jednak, że istnieje wielu amatorów sporządzania wina według własnego, domowego przepisu. W takim przypadku dosyć dużą popularnością cieszą się takie owoce sezonowe, jak wiśnie oraz śliwki. Szczególnie z owoców wiśni wygodnie jest produkować wino na własną rękę, gdyż proces fermentacji tych owoców przebiega zadziwiająco sprawnie.

Dodatkowo, wino wiśniowe posiada głęboki intensywny kolor, bogaty aromat oraz równie atrakcyjny smak. Świetnie nadaje się więc, jako zwieńczenie obfitego posiłku, bo skutecznie ułatwi trawienie. Ponadto, rozsądne ilości domowego wina korzystnie wpływają na zachowanie dobrej kondycji nerek oraz sprawne działanie układu krążenia. Nie trzeba jednak wcale ograniczać się do produkowania wina wyłącznie z samych wiśni.

Można zaryzykować poszerzeniem składników o dodatkowe owoce, które podwyższą wartość trunku o dodatkowe witaminy, garbniki czy inne cenne dla zdrowia związki. Przed rozpoczęciem przygody z produkcją wina w zaciszu domowym, warto zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty, jak na przykład: gumowy wąż, rurki fermentacyjne, drylownica, balony ze szkła zawierające korki, lejki, sita i praski. Należy pamiętać również nabyciu drożdży winiarskich ( do kupienia nawet w zwykłym supermarkecie), dzięki którym możliwy będzie przebieg procesu fermentacji. Warto mieć również świadomość, że sam proces produkcji powinien odbywać się w dosyć ciepłym pomieszczeniu, zaś dalsze procesy związane z dojrzewaniem tego trunku, wymagają raczej przechowywania w chłodzie.