Kanada to kraj, który raczej mało komu w pierwszej kolejności skojarzy się z winem. Jak się jednak okazuje przemysł winiarski jest w tym regionie bardzo rozwinięty, a wino to tamtejszy bardzo popularny trunek. Chociaż Kanada to kraj ze stosunkowo niskimi temperaturami, to nie uniemożliwiło to rozwoju kilku typów winogron. Najpopularniejsze są tam szczepy Chardonnay, Rieslinga oraz Pinot Noir. Wielu znawców wychodzi także z założenia, że to właśnie Kanadyjskie niskie temperatury tak dobrze wpływają na jakość kanadyjskich win.

Początki winiarstwa w kraju klonowego liścia sięgają roku 1811, kiedy to na tamtym terenie pojawiła się winorośl vitis labrusca. Jednak prawdziwy rozwój winiarstwa nastąpił kilkadziesiąt lat później, a mianowicie w latach 80-tych XX wieku. Wtedy to zaczęto modyfikować winorośl i stosować różne receptury produkcji wina. To właśnie Kanadyjczycy odkryli duży potencjał tzw. wina lodowego, czyli icewnego.

Kanadyjskie wino icewne na tle konkurencji wyróżniało się wysoką jakością i smakiem. Wielu znawców twierdzi nawet, że kanadyjskie wina lodowe przewyższają nawet wina niemieckie, które w tej dziedzinie były zawsze liderem. Niewątpliwie wysoka jakość i duża produkcja win icewnych w Kanadzie wynika z chłodnego klimatu jaki tam panuje. Dzięki temu Kanadyjczycy wina lodowe mogą produkować przez cały rok, mieszkańcy Europy mają natomiast taką możliwość tylko w sezonach zimowych. Kanadyjczycy słyną także z tego, że bardzo eksperymentują w procesie produkcji wina.

Tworzą zatem wina lodowe np. z takich odmian jak Merlot, co według znawców jest uważane za ekstrawagancję.