Kasza jaglana otrzymywana jest z nasion prosa. Z wyglądu przypomina żółte, drobne ziarenka z charakterystyczną kropką. Spożywanie tego produktu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wśród wielu osób krąży opinia, że spożywane dania z kaszy jaglanej mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. W jej skład wchodzi łatwo przyswajalne białko, witamina B i E oraz żelazo i miedź. Jest ona dobra zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Cenne rady podczas gotowania Ile przepisów, tyle różnych sposobów przyrządzania kaszy jaglanej. Możną ją przygotować na słodko lub na słono. By w odpowiedni sposób ją przyrządzić, należy najpierw opłukać ziarna pod bieżącą wodą. Podobnie jak w innych rodzajach kaszy, również tutaj stosuje się proporcję 1:2, czyli jedna porcja kaszy i dwie porcje wody. Aby nasza kasza jaglana była dobrze przygotowana, należy dodać ją do gotującej się wody z odrobiną soli i niewielką ilością oleju. Czas gotowania wynosi około 15 minut, po czym wyłączamy ogień i pozostawiamy pod przykryciem na kilka minut.

Słodko czy wytrawnie W związku z tym, iż kasza jaglana jest źródłem wielu cennych składników, powinniśmy ją wprowadzić na stałe do naszego menu. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Serwując kaszę jaglaną na śniadanie możemy na przykład przygotować znaną niektórym jaglankę z dodatkiem dowolnego owocu. Jeśli chcemy przyrządzić smaczny obiad lub kolację, mamy tak mnóstwo inspiracji. Przykładem mogą być faszerowane warzywa z dodatkiem kaszy, kotlety lub pulpeciki z kaszą jaglaną. Również w słodkich przysmakach kasza ta znajdzie swoje miejsce, chociażby w postaci puddingu, racuchów czy też naleśników.