Dobre wino ma wiele cech, które wyróżniają go od taniego i najczęściej fabrycznie tworzonego trunku. Najlepsza wina powstają w niewielkich winiarniach i każde z nich ma nieco inny smak. Nie są to wina tworzone masowo.

Długotrwałe i skrupulatne prowadzenie procesu produkcyjnego pozwala m.in. na przechowywanie trunku w dębowych beczkach.

Co daje takie rozwiązanie? Beczki odpowiadają przede wszystkim za wzbogacenie smaku oraz aromatu napoju. Procentowy napój wchodzi w reakcję z drewnem, czego efektem jest choćby większa ilość garbników trunku. Wino, które jest długo przechowywane w beczce wyraźnie różni się od taniego wina, które leżakowało jedynie w butelce.

Pierwszą ważną różnicą jest kolor trunku. Jeśli wino leżakowało w drewnianym pojemniku wysokiej jakości, jego barwa będzie ciemniejsza i pełniejsza. Nie będzie natomiast po prostu czerwona czy różowa – trunek zaprezentuje znacznie ciekawsze odcienie.

Dlatego znawcy wina są w stanie już na pierwszy rzut oka ocenić, czy dany napój był trzymany w beczkach czy leżakował bez użycia drewna. Kolejną dużą zaletą napojów leżakujących w drewnianych beczkach jest ich bogatszy smak oraz aromat. Posmaki mogą być różne, czasem mówi się o większej cierpkości.

W zależności od rodzaju drewna i sposobu wykonania beczki, w winie może się pojawić też nuta tzw. dymu. Podobnie jak w przypadku koloru, różnice w smaku i zapachu nie są bardzo wyraźne, ale skutecznie wzbogacają właściwości napoju.

Wino smakuje bardziej dojrzale.