Podczas degustowania wina, nie tylko kierujemy się naszymi upodobaniami, ale również musimy zwrócić uwagę na to, w czym dane wino zostało podane. Tak jak mamy różne szklanki, kubki, czy filiżanki, tak i szkło do wina ma ściśle określone zasady. Oczywiście nie chodzi tu tylko o zachowanie zasad savovire, ale odpowiednie wychwycenie smaku, który zależy również od kieliszka. Różnorodność kształtów, budowy i rodzaju szkła z jakiego powstał dany kieliszek, jest przypisana do konkretnego gatunku testowanego trunku.

Jedyną wspólną cechą jest wysoka nóżka i przezroczyste gładkie, bez żadnych zdobień czy żłobień szkło. Wszelkie wymyślne, ekstrawaganckie i nowoczesne kieliszki nie nadają się do użycia podczas degustacji, a tym samym mogą wpływać na odczucia, jakie towarzyszą piciu tego alkoholu, jak smak, zapach, woń i oczywiście kolor. Największa różnorodność w wyborze kieliszka dotyczy wina czerwonego. Jak wiadomo są to bardzo aromatyczne wina, dlatego też kieliszek powinien długo zatrzymywać jego aromat.

Dlatego tez najbardziej odpowiednim jest ten w kształcie gruszki, o szerokim dnie i zwężających się ku górze brzegach. Trochę inną odmianę stanowią wina białe, których woń nie jest już tak intensywna, jak w przypadku czerwonego. Dlatego też kieliszek nie musi skupiać aromatów na dnie, przez co jego budowa nie jest już tak szeroka u podstawy. Cały kształt delikatnie zwęża się ku górze, dzięki czemu delikatny aromat bardzo szybko jest odczuwalny.