Jak już wspomniałam pomieszczenie do degustacji powinno być przestronne o dużym naświetleniu oczywiście naturalnym światłem. Miejsce, w którym odbywa się degustacja, powinno być szczególnie odizolowane od zapachów, które mogłyby się tam przedostać.

Chodzi tu głównie o usytuowanie kuchni, której najczęściej docierają zapachu niszczące cały zamierzony efekt. Jeśli o jedzeniu mowa, nienależny spożywać wyrazistych i intensywnych potraw, czy przekąsek, które mogłyby zakłócać nasze doznania smakowe.

Jeżeli degustacja dotyczy samego aromatu wina, również podczas jej trwania nie zaleca się serwowania żadnych zakąsek. Na stole powinno znajdować się tylko degustowane wino, jeżeli chcemy urozmaicić wnętrze dodatkami, pamiętajmy o niedekorowaniu stołu żywymi kwiatami, szczególnie tymi o intensywnym zapachu.

Dotyczy to również stosowania perfum, które mogą się podobać, ale jednocześnie odwracać naszą uwagę o zapachu wina znajdującego się w naszym kieliszku. Zaburzenie odczuwalnego zapachu może również być wywołane paleniem tytoniu, w związku z czym nie zaleca się w danym dniu sięgać po papierosa.

Osobiście możemy nie odczuwać przykrego zapachu, ale pozostałe osoby szczególnie te niepalące, zapewne nie będą mogły się skupić na degustacji. Kolejnym zasadniczym, można powiedzieć przeciwwskazaniem do uczestnictwa w degustacji jest katar, przez który nie jesteśmy wstanie odczuć, jakiegokolwiek zapachu.

Ale także ogólne przeziębienie, gorączka, ból głowy czy gardła.