Czym charakteryzuje się dobre wino? Na tak postawione pytanie można by znaleźć wiele odpowiedzi. Z pewnością jednak ważną cechą udanego trunku jest odpowiedni bukiet. Co jednak właściwie znaczy to pojęcie? Mówiąc najprościej, bukietem z reguły nazywa się właściwości smakowo-zapachowe napoju. Dotyczy to zarówno dominujących smaków i aromatów, jak i posmaków oraz lekko wyczuwalnych aromatycznych nut, które wychwycą jedynie specjaliści. Jeśli więc w opisie produktów służących tworzeniu wina, zobaczysz informacje o wpływie na bukiet, możesz się spodziewać, że dany towar zmienia smak lub zapach napoju.

Oczywiście nie musi to być wada. Wręcz przeciwnie – często jest to zaleta. Niektóre dostępne w sklepach produkty mają na celu właśnie wpływanie na bukiet wina. Najlepszym przykładem są tutaj płatki dębowe. To niewielkie wiórki drewna, które dodaje się do nastawu lub do leżakującego trunku.

Płatki dębowe, w zależności od rodzaju, jak i stopnia wypalenia mogą znacząco zmienić smak, zapach czy nawet kolor napoju. Płatki mogą sprawić, że wino np. nabierze głębszego, bardziej cierpkiego smaku albo aromatu waniliowego. Co więcej, w ten sposób można tworzyć zupełnie nowe kompozycje smaków i aromatów, dodając różne rodzaje płatków w odmiennych proporcjach. Aby bukiet wina można było uznać za jego zaletę, powinien być odpowiednio bogaty.

Gdy w winie przeplatają się różne aromaty i smaki, a bukiet nie jest płaski, wino zasługuje na najwyższe noty. Podobny efekt znów można uzyskać przy pomocy płatków, które „postarzają” wino.