Dobrze wiemy, że skala produkcji ma bardzo duży wpływ na smak i jakość wyrobu – i tak naprawdę wszystko jedno, o jaki rodzaj produktu chodzi. Z napojami alkoholowymi jest podobnie, a wino z racji swojej specyfiki pozwala nam się o tym przekonać w bardzo konkretny sposób. W różnych krajach działają niewielkie winiarnie, w których wina są wytwarzane w stosunkowo niewielkich ilościach wyłącznie tradycyjnymi metodami. Zazwyczaj takie trunki są znacznie droższe aniżeli te konkurencyjne, które powstają w dużych zakładach. Jednak konsument dostaje produkt, który zaspokoi jego najbardziej wysublimowane potrzeby.

Zazwyczaj małe winiarnie opierają swoją produkcję o samodzielnie hodowane winogrona. Uprawy winorośli działają bezpośrednio przy wielu winiarniach we Włoszech, Francji czy w Hiszpanii. Owoce są zaraz po zebraniu przekazywane do dalszej obróbki. Powstaje z nich moszcz, który stanowi punkt wyjścia do produkcji wina. Kluczowe znaczenie mają używane szczepy winogron – czasami wino powstaje tylko z jednego szczepu, a czasami są one ze sobą mieszane, by uzyskać nowe, jeszcze ciekawsze akcenty smakowe i zapachowe.

Choć mała winiarnia siłą rzeczy nie jest w stanie skierować na rynek dużej ilości towaru, to jej dochody mogą być naprawdę spore. Jeśli dany wytwórca cieszy się dużym prestiżem, to jego produkty będą się rozchodzić w szybkim tempie, a cena za jedną butelkę będzie naprawdę wysoka. Dzięki temu końcowy zysk winiarza wcale nie będzie niski, a entuzjastyczne opinie odnośnie jego win będą żywe wśród koneserów.