Wbrew pozorom, butelka w której znajduje się wino jest nie mniej ważna niż ono samo. Ten gatunkowy trunek, aby mógł rozkwitnąć, zyskać odpowiednio bogaty bukiet smakowo-zapachowy, musi zostać przelany do odpowiedniego naczynia, jakim jest przeważnie szklana butelka.

Musi ona ściśle spełniać wymagania, gdyż w dużej mierze właśnie od niej zależy prawidłowy proces starzenia się winnego napoju. Czynniki zasadnicze to właściwa temperatura oraz skuteczna ochrona przed dostępem światła Każdy region winiarski charakteryzuje się swoim własnym kształtem butelki.

Co prawda, wszystkie ono są podobne na pierwszy rzut oka, jednak właśnie według tego kryterium znawca, osoba zorientowana z łatwością odróżni od siebie różne gatunki win. Typowe, najczęściej spotykane butelki mają waclowaty kształt, zwężający się ku górze i są wysokie.

Cechą najbardziej różnicującą szklane opakowania wina, są przeważnie szklane ramiona butelki. Przykładowo, butelka typu Alzacja, znana też jako riesling (można tłumaczyć jako: flet), podobnie jak Bordeaux, pozbawiona jest ramion i ma pojemność 750 mililitrów.

Alzacja występuje w jasnych odcieniach szkła zielonego oraz brązowego, zaś Bordeaux bywa oprócz tego bezbarwna. W tego typu butelkach przechowuje się przeważnie wina czerwone i różowe.

Z kolei butelka typu Porto charakteryzuje się ciemnym szkłem o zabarwieniu intensywnie zielonym lub brązowym. Wszystko dlatego, że jest przeznaczona do przechowywania wina czerwonego, które jest szczególnie wrażliwe na działanie światła słonecznego.

Jak łatwo się domyślić, nazewnictwo przeważającej liczby dostępnych typów butelek, wywodzi się od nazwy regionu, z którego pochodzi dane wino.