Jedne z najlepszych win jakie istnieją na świecie to z całą pewnością te pochodzące z Francji. Choć sam okres winobrania rozpoczyna się we francuskich rejonach winiarskich wraz z nastaniem miesiąca września, to jednak święto wina trwa tam przez cały, okrągły rok.

Stwierdzenie to można rozumieć tak dosłownie, jak i w przenośni. Otóż, pierwsze imprezy związane z organizacją festynów oraz degustacją tego wspaniałego trunku rozpoczynają się wraz z początkiem każdego roku, a dokładnie w lutym i trwają w zasadzie do samego jego końca, czyli do grudnia.

Świętowanie trwa we wszystkich winnych regionach Francji, których jest około siedemnastu. Wszyscy ci, którzy w przyjaznej, ale też podniosłej atmosferze pragną skosztować wybornych win francuskich, mogą niemal przez cały rok udawać się w tamtejsze regiony winiarskie, jednak najlepszym momentem na taką wyprawę będzie okres wczesno jesienny – kiedy to wszystkie festyny trwają akurat w najlepsze, osiągając swoje imponujące apogeum.

Szczególnie godna polecenia, jeśli chodzi o winobranie, święta plonów oraz huczne festyny z nimi związane, będzie z pewnością Dolina Loary. Tamtejsze wioski i miasteczka żyją w okresie jesiennym przede wszystkim winiarskimi wydarzeniami.

Ci, którzy pragną jeszcze więcej, mogą udać się w październiku (ostatnia niedziela) do Reguny, w której odbywa się wtedy wielkie i huczne święto młodego, jeszcze niesfermentowanego wina. Punktem obowiązkowym jest też coroczna, winna parada w Awinionie, która ma miejsce tuż przez papieskim pałacem.

Po niej warto wybrać się do Burgundii i Prowansji, w których odbywają się – w listopadzie oraz w grudniu – znane na cały świat festiwale wina.