Jak działa telefon komórkowy?
Jeszcze niedawno luksusem był telefon domowy, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komórki. Oba urządzenia to przykłady wykorzystania w praktyce zdobyczy fizyki. Telefon to praktyczne wykorzystanie odkrycia zjawiska istnienia fal radiowych.
Telefon komórkowy przesyła sygnały radiowe do urządzenia nadawczo-odbiorczego (tzw. stacji bazowej, które łączy telefon komórkowy z siecią GSM. System tworzą ukierunkowane anteny, które transmitują i odbierają na kilku częstotliwościach zakodowany cyfrowo sygnał.
Działający, sprawny telefon komórkowy stale wysyła sygnały o swojej dostępności we wszystkich kierunkach dzięki wbudowanym nadajnikom. Jeśli znajduje się w polu stacji bazowej, odbiera te sygnały i prowadzi je do następnej centralnej sieci kontrolnej, której podlegają grupy stacji bazowych. Z kolei stacje kontrolne powiązane są z centralą, której funkcją jest ustanawianie przejścia do normalnej sieci telefonii.
Dzięki temu za pomocą telefonu komórkowego możemy połączyć się praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Jeszcze niedawno telefon komórkowy uchodził za niezwykle nowoczesny gadżet, dziś ma go praktycznie każdy, nie zauważając nawet jak bardzo zmieniło to tryb życia.
tubeplayer.pl