Wino można kupić na wiele sposobów. Jednym z nich są osiedlowe sklepiki, supermarkety, sklepy internetowe czy specjalistyczne. Jednakże do najprzyjemniejszych sposobów kupna wina z pewnością zaliczać się będzie bezpośrednia wizyta u producenta w winnicy. Dzięki temu możemy lepiej przyjrzeć się miejscu, w którym wino jest produkowane. Producent udzieli nam szczegółowych informacji odnośnie warunków uprawy poszczególnych szczepów winogron, jak i procesów wytwarzania wina. Nikt lepiej niż producent, nie będzie znał również właściwości wina. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione też wad.

Do minusów takiego rozwiązania z pewnością trzeba zaliczyć fakt, że nie każdy ma dostęp do producentów. Winnice zlokalizowane są w poszczególnych regionach, dlatego osoby mieszkające kilkaset kilometrów od nich, raczej rezygnują z tej możliwości. Ponadto wizyta w takiej winnicy oznacza, że będziemy mieli możliwość zakupu wyłącznie tych win, które pochodzą od jednego producenta. Wybór jest zatem dość ograniczony. Kupno wina bezpośrednio od producenta polecane jest koneserom danego rodzaju trunku. Jednakże wizyta u producenta będzie wskazana nawet w przypadku amatorów. Wówczas można się bowiem dowiedzieć więcej informacji odnośnie wina.

Kolejnym ograniczeniem jest odległość. Trzeba bowiem pamiętać, że transport wina w niesprzyjających warunkach powoduje, że trunek traci pewne właściwości. Latem wino przewożone jest w zbyt wysokich temperaturach. Z kolei zimą wino narażone jest na przechłodzenie.