Włochy to kraj, który posiada doskonałe warunki do produkcji wina. Nic zatem dziwnego, że niemal w każdym regionie Włoch znajdziemy przynajmniej jedną, małą winnice. W dodatku wiele winnic włoskich ma wieloletnią tradycję. Jakie są najbardziej znane włoskie winnice?

Nie sposób nie wspomnieć o Piemont. Region ten znajduje się na północno-zachodnim krańcu Włoch. Pomimo że Piemont liczy zaledwie kilka milionów mieszkańców, winnice są tutaj bardzo powszechnie spotykane. Do najpopularniejszych winnic z pewnością można zaliczyć Le Formiche. W winnicy tej produkowane są przeważnie wina czerwone. Warto wspomnieć, że często porównywane są nawet do win francuskich. Le Formiche słynie również z wina różowego.

Równie popularnym regionem włoskim jest Liguria. W Ligurii do najbardziej znanych winnic zalicza się Dunin. Produkowane są tutaj niemal wszystkie rodzaje wina. Dużym zainteresowaniem wśród nabywców cieszą się zarówno wina czerwone, jak i białe czy różowe. Wiele win pochodzących z winnicy Dunin otrzymuje wyróżnienia w konkursach na najlepsze wino. Toskania to kolejny region, który może poszczycić się znanymi winnicami. Z pewnością należy wspomnieć o Casa Sola i Travignoli. Wina wywodzące się z tych winnic są niezwykle popularne we Włoszech. Warto wspomnieć również o sardyńskich winnicach. Pochodząca z tego regionu Santa Maria la Palma słynie z wytwarzania aromatycznych, chociaż nieco cierpkich win. Niekiedy wina z tego regionu porównywane są do win francuskich lub hiszpańskich.