Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe i dość często praktykowane. Nie tylko na salonach, czy w ekskluzywnych restauracjach, ale również podczas romantycznej kolacji, czy spotkania z przyjaciółmi. Okazuje się, że w zależności od tego, co zostało podane na talerzu, umiejętnie trzeba dopasować do tych potraw nie tylko dodatki, ale również odpowiednie wino. Taką wiedzę można uzyskać podczas wielu tematycznych degustacji wszelkich win, jest ona nie zwykle przydatna, a dobre, pasujące wino do zaserwowanego menu będzie dopełnieniem, każdego posiłku. Można by się zastanawiać, czy wino powinno idealnie komponować się z posiłkiem, czy być jego totalnym przeciwieństwem, a może nawet odgrywać w nim najważniejszą rolę.

Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne, niemniej jednak po odbytym ciekawym szkoleniu podczas degustacji, okazuje się, że owe wino jest pierwszym punktem na liście zakupów. Bowiem, to właśnie do niego dobieramy wszystkie produkty, które będą tworzyć menu naszej kolacji. Dlatego też warto uwzględnić, co lubimy nie tylko jeść, ale także pić, jeżeli mamy zamiar stworzyć iście eleganckie przyjęcie. Jeżeli o tym zapomnimy może okazać się, że smak wina zostanie zupełnie zmieniony lub wręcz nieodczuwalny, a tego zapewne nie chcemy osiągnąć. Jeżeli drzemie w nas, choć mały miłośnik dobrego wina, warto skorzystać z możliwości posmakowania tego trunku w połączeniu z różnymi smakami świata.

Profesjonalne degustacje wina zawsze połączone są małymi zakąskami, tak, aby można było dostrzec ich wpływ na odczucia smakowe.