Tam, gdzie spożycie wina jest wysokie w sposób naturalny kształtuje się również cała kultura jego picia, która zwykle ma wielowiekową tradycję. Tak się bowiem składa, że kraje, które są czołowymi producentami wina były nimi także wiele lat temu. Jest tam normalne, że wina wokół jest sporo i że wszyscy je piją.

To automatycznie wpływa na kulturę spożycia. Różni się ona w poszczególnych państwach i można spokojnie uznać, że najbardziej rozwinięta jest we Francji oraz we Włoszech, gdzie mamy największy udział win szlachetnych. Oczywiście do picia alkoholu jako takiego można podchodzić w różny sposób, o czym przekonujemy się praktycznie na każdym kroku.

Są ludzie, którzy sięgają po alkohole po to, aby się nimi upić i są ci, którzy stawiają na walory degustacyjne i wolą, aby smak i aromat trunku sprawiały im przyjemność. Wino średnio nadaje się do upojenia – choćby dlatego, że na drugi dzień kac jest silnie odczuwalny. Ta jego cecha niejako sprzyja korzystaniu z niego jako aperitifu lub dodatku do dań obiadowych i kolacji.

Kraje, które mają bogatą historię lokalnego winiarstwa mogą pochwalić się również dziełami sztuki, w których pojawiają się akcenty związane z winem i winoroślą. Na obrazach włoskich, francuskich czy greckich malarzy można łatwo znaleźć odniesienia do wina – pokazuje to, jak mocną społeczną i kulturową pozycję ma ten szlachetny trunek w niektórych społeczeństwach. Jednak jak wszędzie, tak i tam znajdą się osoby o różnych intencjach wobec wina – degustacyjnych lub typowo wyskokowych.

www.spzozlask.pl