Etnoturystyka to pojęcie ściśle związane z winem oraz wytworzoną wokół niego, swoista kulturą. Ściśle mówiąc, etnoturystyka to rodzaj tak zwanej turystyki kwalifikowanej, określanej także mianem enologicznej, która odnosi się do wina.

Pojęcie to z pewnością nie jest obce producentom tego trunku, a także jego miłośnikom, szczególnie tym z prawdziwego zdarzenia. Ten rodzaj turystyki polega bowiem na odbywaniu wycieczek w miejsca/regiony blisko związane z branżą winiarską, czyli przede wszystkim uprawą winorośli oraz samą produkcją napoju winnego.

Poza tym, etnoturystyka jest także ściśle związana z uczestnictwem w różnego rodzaju świętach, festynach powiązanych z tematyką wina. Każdy więc kto udaje się na tego rodzaju imprezy, uprawia aktywną etnoturystykę.

Ten rodzaj turystyki można zaliczyć do odmiany rekreacyjnych, a także wiejskich. Wszystko ze względu na fakt, że winnice często są rozlokowane na prowincjach stanowiących idealne miejsce do relaksu, spędzenia czasu na łonie natury, a więc pełnego wypoczynku.

Niektórzy właśnie udają się na święta wina właśnie motywowani tego rodzaju pobudkami. Są to przeważnie ludzie na co dzień mieszkający w dużych miastach, którym nie jest obcy smak dobrego wina, a nawet więcej – cenią go sobie i chcieliby poznać szczegóły związane z jego produkcją, kulturą picia i tym podobne.

Trzeba przyznać, że etnoturystyka to świetna sposobność na zgrabne połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli odpoczynek za miastem w pięknym otoczeniu przyrody urozmaicony poznawaniem niewątpliwie fascynujących winnych tajników.