Początki winiarstwa na kontynencie afrykańskim sięgają wieku XVI. Wówczas Jan van Riebeeck miał zadanie stworzyć specjalną osadę, która zapewni wyżywienie dla flot, które z Afryki będą wypływać do Europy oraz do Indii. Wtedy to właśnie na kontynencie ruszyła produkcja wina, które miało stać się napojem dla podróżników. Wino w Afryce produkowano jednak w bardzo podstawowy, żeby nie powiedzieć prymitywny sposób. Dopiero przybysze z Francji poprawili jakość jego produkcji i podsunęli pomysły na nowe rozwiązania. Francuzi przekazali tamtejszym mieszkańcom swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji win.

To spowodowało, że na kontynencie afrykańskim produkcja wina zaczęła się coraz prężniej rozwijać, a powstające tam wino coraz częściej trafiało na eksport. Już po kilku latach, a dokładnie w okresie wojny napoleońskiej, tradycyjne wina z Afryki zaczęły wypierać nawet wina francuskie, głównie na kontynencie europejskim. Produkcja wina w Afryce przeżyła jednak duży zastój, głównie poprzez prowadzoną tam politykę apartheidu. Jednak po zmianie rządów produkcja wina zaczęła się rozwijać i wina afrykańskie były w stanie odbudować swoją silną pozycje sprzed kilkuset lat. Coraz więcej zagranicznych inwestorów lokowało swoje pieniądze właśnie w Afryce co przyczyniało się także do szybkiego rozwoju winiarstwa. Poprawiła się także znacznie jakość win, dzięki czemu zwiększył się ich wskaźnik eksportu za granicę.

Niewątpliwie dużym udogodnieniem dla winiarstwa w Afryce jest panujący tam klimat, który umożliwia uprawę przeróżnych rodzajów winogron.

https://www.dagrasso.pl/bielsko-biala ofefundusze.pl