Hiszpania to obecnie państwo o największej na świecie liczbie winnic. Aktualnie stanowią one 15% światowych upraw winorośli. Podróżując po Hiszpanii można stwierdzić, że w tym kraju naprawdę trudno jest trafić do miejscowości, w której nie produkuje się wina. Hiszpanie uwielbiają pić wino, zwłaszcza to stare.

Są też bardzo przywiązani do tradycyjnych sposobów jego produkcji. Wina hiszpańskie są pomiędzy sobą mało zróżnicowane, bardzo podobne w smakach oraz aromatach. Hiszpanie są także wierni markom produkującym wina, których jest niewiele, ale są niezwykle popularne. W Hiszpanii uprawia się wiele szczepów popularnych na całym świecie, ale jednak największym zainteresowaniem cieszą się te regionalne, takie jak Albarino, Monastrell, czy Verdejo.

Bardzo popularne są także szczepy Tempranillo a także Garnacha. Chociaż w Hiszpanii obecnie nie można właściwie już znaleźć regiony, w którym wina się nie produkuje, to i tak przemysł winiarski wciąż się tam rozwija. Najbardziej znane i słynące z najlepszych win hiszpańskie regiony to Rioja oraz Jerez. Jednak wciąż ich przybywa.

Hiszpania należy do światowych liderów, jeżeli chodzi o produkcję wina. Także w rankingach uwzględniających spożycie tego trunku kraj ten od lat znajduje się w czołówce. Hiszpańskie wina obecnie uchodzą za jedne z najlepszych na świecie – są cenione za wysoką jakość i niepowtarzalny smak. Sami Hiszpanie uważają że wino, to jeden z ich najlepszych narodowych produktów.