Poza odpowiednim utrzymaniem poziomu temperatury w piwniczej winiarni należy pamiętać o jeszcze jednym czynniku, który niewątpliwie wpływa na jakość dojrzewania wina. Okazuje się bowiem, że wilgotność to także ważny parametr, o którym nie powinno się zapominać.

Przyjmuje się, że wartość pomiędzy siedemdziesiąt, a osiemdziesiąt procent jest najbardziej optymalna dla leżakujących butelek. Warto wspomnieć, że wpływ wilgotności na jakość trunku nie odznacza się jakoś wyraźnie na jego aromacie i smaku.

Niemniej jednak w sytuacji, gdy powietrze w piwnicy będzie zbyt suche, to po upływie czasu korki będą ulegały stopniowemu wysychaniu, co jak już wspomniano wcześniej nie jest korzystnym zjawiskiem. Z drugiej zaś strony, gdy dojdzie do podwyższenia wskazanej wartości w pomieszczeniu dochodzi do uszkadzania naklejonych etykiet na butelkach, które skrywają najważniejsze informacje, niezbędne do określenia rocznika wina.

Dlatego też bardzo ważne jest przestrzeganie tych istotnych zasad, aby wino doczekało wskazanego pułapu, umożliwiającego jego spożycie i odkrycie najlepszych smaków. Poza wskazanymi parametrami ważne jest również zapewnienie butelką ciszy i spokoju, choć brzmi to trochę ironicznie to jednak jest prawdziwe.

Wino nie lubi drgań, wibracji, przenoszenia, dlatego też powinno leżeć na swoim miejscu, przez kilka lat. Ciągłe zmienianie jego pozycji, obracanie butelki, wstrząsanie, czy inne czynniki wprowadzające w nawet najmniejsze drgania również wpływają na kształtowanie aromatów.