Każdego roku dokładnie jego ostatniego dnia organizowane są imprezy, bale sylwestrowe to kolejna okazja do tego by spotkać się ze znajomymi lub rodziną i mieć podany powód do imprezowania.

Można powiedzieć, że zwolenników spędzania tego wieczoru poza domem jest dokładnie połowa (ostatnimi laty nawet mniejsza część), druga spędza ten czas w domu swoim lub znajomych.

Co powoduje, że wielu ludzi nie chce wychodzić właśnie tego wieczoru na imprezę? Przecież wszystko jest zorganizowane, nie musimy się troszczyć o to, że naszym gościom zabranie jedzenia czy też będzie kiepskie nagłośnienie lub nieodpowiednia muzyka przecież o to dbają organizatorzy.

Generalnie wygląda to w ten sposób, że większość ludzi uważa tę formę za przereklamowaną, wszyscy jednego dnia w zbliżonych godzinach mają się dobrze czuć, szampańsko bawić, chociaż narażeni są na różnego rodzaju incydenty z racji ilości osób dookoła.

Część ludzi woli pozostać w zaciszu własnego domu, symbolicznie wychodząc na rynek swojego miasta odliczać sekundy do północy i nowego roku.