Krajem, który może poszczycić się imponująco rozbudowanym regionem winiarskim, a tym samym licznymi wydarzeniami i imprezami związanymi z winnym trunkiem, są Wegry. Znajdują się tam bowiem aż 22 obszary na których uprawia się winorośl, z której w dalszej kolejności wytwarza się wysokiej jakości napój winny. Tym miesiącem w roku, w którym na Węgrzech odbywa się najwięcej winnych festiwali jest tradycyjnie wrzesień.

Jeżeli ktoś planuje późniejsze wakacje i nie ma pomysłu gdzie można się w tym czasie udać na wypoczynek, z pewnością powinien odwiedzić Węgry, a zwłaszcza region Tokaju. Warto wiedzieć, że uczestnictwo w tamtejszych festiwalach wina to nie lada gratka, a także swego rodzaju zaszczyt, jako że tego rodzaju trunki węgierskie są corocznymi laureatami licznych nagród w międzynarodowych konkursach winiarskich. Zresztą, już nawet stare, polskie przysłowie jasno wskazuje na to, że wino węgierskie cieszy się dużym uznaniem.

www.andreasvinciguerra.com

Głosi ono bowiem, że „nie ma wina nad Węgrzyna”! Na węgierskie wyprawy o charakterze winiarskim dobrze jest wybrać się także w sierpniu, kiedy to nad słynnym Balatonem odbywają się liczne degustacje najlepszych produktów winiarskich. Przez cały miesiąc odbywa się tutaj Festiwal Wina podczas którego winiarze i winni znawcy rozstawiają swoje stoiska wzdłuż promenady, po czym zapraszają do zapoznania się oraz skosztowania aromatycznych, wyśmienitych win. Na Węgrzech, a dokładnie w regionie Villany-Siklos ( przez co niektórych nazywanym „Węgierską Toskanią) odbywa się także słynny festiwal biesiadnych pieśni, który jest nieodłącznie związany z węgierskim winem.

Wszak wino i śpiew doskonale się ze sobą komponują i zawsze idą w parze.