Czynnikiem, który bardzo wpływa na obecność wina w poszczególnych krajach są warunki klimatyczne oraz ukształtowanie terenu. Generalnie jest tak, że najlepiej uprawa winorośli na większą skalę wychodzi tam, gdzie temperatury są wysokie, a stopień nasłonecznienia w skali roku wynosi więcej niż przeciętna.

Tam właśnie można zakładać spore sady, w których rosnąć będą winogrona, z których później można wyprodukować wino. Ponieważ winorośl sama w sobie nie jest trudna w uprawie, kto może korzysta z szansy, aby mieć jej sporo pod ręką.

Dzięki ciepłu rośliny szybko się rozwijają, istnieje również możliwość uprawiania różnych gatunków winorośli, w tym najszlachetniejszych szczepów. Moment zbioru jest dobierany zwykle w zależności od tego, jakie wino chcemy uzyskać.

Jeśli celem jest produkcja win słodkich, korzysta się z odpowiednich odmian znanych z wysokiej zawartości cukru, a zbiór następuje późno – gdy owoce są bardzo dojrzałe i najsłodsze. W przypadku win wytrawnych praktykuje się zbiory wcześniejsze.

Kwestia kolejna to teren, który powinien być odpowiednio ukształtowany. Najbardziej wydajne są uprawy winorośli zlokalizowane na terenie stromym i górzystym, a równocześnie silnie nasłonecznionym.

Tam owoce rosną dorodne, a tempo ich wzrostu jest ponadprzeciętnie szybkie. W przypadku dużych upraw wynoszą one wiele hektarów.

Czasami uprawy są własnością konkretnej winnicy, która tym samym ma pełną kontrolę nad owocami, ich jakością oraz momentem zbioru. Działają również zakłady skupujące winogrona od różnych plantatorów.