Wino jest napojem, który kojarzy się z kulturalnymi imprezami i przestrzeganiem zasad savoir vivre. Przynajmniej, gdy mowa o drogich trunkach z najwyższej półki. Spożywaniu tańszych win z reguły nie towarzyszy żadna szczególne etykieta, niemniej jednak warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Odpowiednią kolejność podawania napojów i dobór trunków do okoliczności polecamy zwłaszcza osobom przywiązanym do tradycji i tym, którzy rzadko spożywają rubinowy napój, więc nie mają wyrobionego gustu.

Jak więc podawać wino? Zacznijmy od tego, jaki gatunek pasuje do wybranych potraw. Białe wina wytrawne zalecane są przede wszystkim do ryb, nabiału, serów oraz białego mięsa. Świetnie pasują także do owoców morza. Natomiast czerwone wina wytrawne najlepiej komponują się z czerwonym mięsem i tłustymi oraz pikantnymi potrawami.

Wszelkie słodkie wina oraz tzw. szampany, które w istocie są najczęściej winami musującymi, warto podawać razem z deserem. Zostały jeszcze trunki o barwie różowej. W tym wypadku nie istnieją szczególne zasady.

Wino różowe może zastępować zarówno biały, jak i czerwony trunek. Można powiedzieć, że to uniwersalny gatunek wina. Jeśli podczas przyjęcia chcesz podać więcej niż jeden rodzaj wina, warto przestrzegać właściwej kolejności. Na pierwszy ogień powinny pójść wina słodkie oraz lekkie, a kolejno wytrawne i cięższe.

Podobnie wina białe należy rozlewać przed czerwonymi. Nie warto tez podawać zbyt wielu gatunków. Dwa, trzy dobre wina to zdecydowanie wystarczająca ilość.