Wino to więcej niż kolejny napitek jaki można kupić w sklepie. To szlachetność, klasa i swoista kultura picia, która nie wykształciła się chyba przy żadnym innym napoju alkoholowym. Od wieków wino uchodzi za jeden z wyjątkowych napoi, ma swoją pozycję religijną i jest wpisane w kulturę wielu państw, które słyną z winiarskich tradycji. Nie jest jednak zarezerwowane wyłącznie dla Włochów czy Francuzów. Cieszy się nim cały świat i na całym świecie działają winiarnie, które z powodzeniem zamieniają aromatyczną i soczystą winorośl we wspaniałe wina.

Oczywiście jedna butelka drugiej nierówna. Tak jak zdarzają się wina lepsze i gorsze jakościowo, o ciekawszych lub mniej ciekawych walorach smakowych, tak wina są też szalenie zróżnicowane pod względem ceny. Koszt zakupu najdroższych win może pochłonąć niejedną pensję, a cały czas mówimy tu o pojedynczej butelce. Wielka kariera jaką wino zrobiło w świecie dodatkowo powoduje, że drogie egzemplarze zyskują jeszcze wyższą cenę. Są bowiem koneserzy gotowi zapłacić za nie naprawdę spore pieniądze.

Szczególna pozycja win sprawia, że dyskusje na ich temat bywają bardzo złożone. O winie można rozprawiać długo, delektować się smakiem, analizować bukiet. Degustować szlachetne warianty, które kryją w sobie ogrom złożoności. Zachęcamy każdego, kto ma taką okazję i możliwość, aby z bliska poznał świat win. Zapewne duża część z nas nigdy nie będzie miała szansy skosztować tych najdroższych butelek, pochodzących z ekskluzywnych winiarni.

Jednak nawet tańsze wino potrafi zachwycić – grunt to umieć dobrze szukać i być otwartym na różnorodność smaków.