Bardzo specyficzną kategorią win, która ma jednakże spore grono zwolenników, jest wino koszerne. Pierwotnie było ono konsumowane wyłącznie przez religijnych Żydów. Spełniało funkcje sakralne i rzadko kiedy wykraczało poza środowisko gmin żydowskich.

Było także i jest wciąż tradycyjnie serwowane jako dodatek do uroczystych wieczerzy, a także jako towarzystwo kiduszu oraz innych tradycyjnie żydowskich potraw. Od pewnego czasu można jednak odnotować rosnące zainteresowanie winami koszernymi ze strony konsumentów nie mających nic wspólnego z narodem żydowskim ani z tą kulturą. Cechą zdecydowanej większości koszernych win jest to, iż są wyraźnie słodkie.

To sprawia, że entuzjaści słodszych win, którzy nie są rozpieszczani ani przez sklepy specjalistyczne, ani przez markety coraz chętniej sięgają właśnie po koszerne trunki. Obecnie na polskim rynku można łatwo kupić przynajmniej dwa popularne wina tego rodzaju – amerykańskiego Mogen Davida, który występuje w trzech wariantach smakowych, a także izraelskiego Kinora, który urzeka wyraźnym aromatem porzeczki. Oba wina są znane z wyrazistej słodyczy i przy tym niskiej zawartości alkoholu, co nie jest częstym połączeniem.

Koszerne wino sprawdza się lekko schłodzone jako aperitif, jest również świetnym towarzyszem deserów oraz niektórych dań mięsnych – udanie równoważy słony smak. Na bazie koszernych napitków da się również przygotować świetne galaretki winne (nie ma wówczas potrzeby dosładzania deserów), a także wyborne grzańce, które dostarczą nam wiele przyjemności w chłodne zimowe wieczory.