Najprawdopodobniej nazwa winnicy Schloss Vollrads pochodzi od nazwiska rodziny, która założyła ją w wieku XIII. Przez wiele lat winnica należała do tej samej dynastii – Greiffenclau, właściciele zmienili się dopiero w latach 90. XX wieku. Dzisiaj Schloss Vollrads należy do Nassau Savings Bank.

Jak podają archiwalne dokumenty pierwszą butelkę wina w winnicy Schloss Vollrads wyprodukowano w listopadzie 1211 roku. Jest to zatem najstarsza i najdłużej działająca winnica na świecie. Przy winnicy Schloss Vollrads znajduje się biblioteka, w której można m.in.

znaleźć spisy oraz dokładne opisy wszystkich gatunków win, jakie były tam produkowane na przestrzeni stuleci. Dzisiaj winnica Schloss Vollrads jest stosunkowo nieduża, zajmuje bowiem obszar około 55 hektarów, co jest naprawdę niewiele w porównaniu z największymi winnicami świata czy chociażby innymi winnicami niemieckimi. Wina są tam wytwarzane stale według tej samej metody, w oparciu o tradycyjne receptury. Większość z tamtejszych trunków jest przeznaczana wyłącznie do wewnętrznej konsumpcji, tylko niewielki procent trafia na eksport.

Obecnie w winnicy Schloss Vollrads produkuje się wina ze szczepu Riesling. Warto tutaj zaznaczyć, że Riesling jest najczęściej wykorzystywanym w Niemczech szczepem. Riesling stał się już niemal szczepem charakterystycznym dla Niemiec, gdyż to właśnie tutaj z jednego gatunku winorośli powstaje wiele bardzo zróżnicowanych gatunków win. W żadnym innym kraju Riesling nie znalazł też tak szerokiego zastosowania jak właśnie w Niemczech.