Tradycyjne japońskie wino wytwarzane z ryżu nosi nazwę sake i swego czasu stało się ono rozpoznawalne również w Europie, w tym także w Polsce. Wszystko spowodowane było zjawiskiem przenikania się kultur, prowokowanego przede wszystkim powstawaniem w naszym kraju restauracji w stylu Dalekiego Wschodu, które nas, Polaków do tej pory kuszą swoją różnorodnością i bogactwem nieznanych dotąd smaków. Sake pod względem zawartości alkoholu nie różni się zanadto od innych win, gdyż wynosi ona w tym trunku od trzynastu do siedemnastu procent.

Interesujący, bo skomplikowany, ale też bardzo oryginalny jest sam proces wytwarzania sake. Otóż, podstawą otrzymania dobrego wina japońskiego jest, rzecz jasna, dobrej jakości ryż, przy czym poprzez „dobry” rozumie się w tym przypadku taką odmianę, która w swej pierwotnej postaci nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Dlaczego? A no dlatego, że jest to specjalny gatunek ryżowy obfitujący w znaczne ilości krochmalu! Przy produkcji pożądana jest także twarda woda, która bardziej od zwykłej (miękkiej) pobudza drożdże do wzrostu.

Przez twardą wodę rozumie się taką, która jest odpowiednio nasycona składnikami mineralnymi. Jeśli nie występuje ona, jako taka, w naturalnej postaci to Japończycy sami dokonują procesu „utwardzania” wody. Sake jest trunkiem produkowanym w dwóch rodzajach: wytrwany oraz słodki.

Wiąże się z tym faktem dosyć oryginalne oznaczenie na etykiecie – jeśli pojawia się znak plusa po którym występuje liczba, jest to sygnał, że mamy do czynienia z winem wytrawnym.