Każdy wytrawny winiarz, który zna się na swoim fachu, podobnie zresztą, jak i prawdziwy wielbiciel winnego trunku wie, czym różni się produkcja wina czerwonego od procesów prowadzących do otrzymania białej odmiany wina.

Na początkowym etapie produkcja każdej z wymienionych odmian nie różni się właściwie niczym szczególnym.

Warto jednak już od samego początku mieć na uwadze fakt, że wszystkie istniejące czerwone wina muszą zostać poddane procesom maceracji po to, aby dokonać tak zwanego wyługowania substancji określanych mianem tanin, które odgrywają niebagatelną rolę w całym cyklu życia tejże odmiany winna.

Co przy tym istotne, czerwone wina w większości przypadków nie są poddawane procesom sedymentacji, czyli klarowaniu soku owocowego, co ma na celu usunięcie z niego resztek miąższu oraz innych, zbędnych zawiesin.

Sedymentacja jest za to obowiązkowa dla win białych, których początkowa postać stanowiąca sok jest pozostawiana na pewien czas (kilka godzin) w spokoju, po to by wszelkie cząstki osiadły na dnie zbiornika, co z kolei ułatwi ich sprawne usunięcie.

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z faktu, że, podczas gdy czerwone wino można otrzymać tylko z winogron charakteryzujących się czerwoną skórką, tak biała odmiana wina jest możliwa do uzyskania zarówno z czerwonych, jak również z białych owoców winogron.

Mimo wszystko zasadnicza różnica odnosząca się do procesów produkcji wina czerwonego i białego, to maceracja, która nie występuje przy otrzymywaniu wina białego, zaś jest konieczna wtedy, kiedy mamy na celu pozyskać wino czerwone.