Rehydratacja drożdży to inaczej udowodnienie. Dotyczy to tzw. drożdży aktywnych. Są one sprzedawane w postaci suszu, który oczywiście nie nadaje się do bezpośrednio dodania do moszczu.

Jednak wystarczy zanurzyć drożdże w wodzie, a będą gotowe po kwadransie. Właśnie z tego powodu drożdże aktywne uważa się za znacznie wygodniejsze rozwiązanie od drożdży pasywnych, które wymagają tworzenia tzw. matki drożdżowej. Dokładnie rehydratacja drożdży powinna rozpocząć się od zagotowania wody.

Następnie trzeba poczekać aż woda wystygnie i osiągnie temperaturę 38°C. Warto zadbać o dość dokładny pomiar. W tym celu możesz użyć termometru lekarskiego lub termometru do cieczy, który ma większy zakres temperatury. Gdy słupek rtęci osiągnie odpowiednią wartość, możesz dodać drożdże do wody.

Z reguły odpowiednią ilością jest pół litra. Drożdże z wodą dobrze wymieszaj. Powinny się całkowicie rozpuścić. Po piętnastu minutach powinny być gotowe do dodania do nastawu.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto przed dolaniem drożdży wyrównać temperatury pomiędzy wodą z drożdżami a nastawem. W tym celu dodawaj niewielkie ilości moszczu do roztworu wody i drożdży a następnie sprawdzaj temperaturę. Powinieneś osiągnąć różnicę mniejszą niż 5°C. Drożdże aktywne są zazwyczaj tzw.

drożdżami uniwersalnymi. Oznacza to, że możesz je wykorzystać przy tworzeniu różnych rodzajów wina – z różnych surowców oraz o odmiennej słodkości i mocy. Rehydratacja drożdży aktywnych zazwyczaj również będzie wyglądała podobnie.