Kiedy jesteśmy fanami wina, choćby hiszpańskiego powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat miejsc, w którym wino jest robione. Tam, gdzie dojrzewają soczyste winogrona zawsze jest bowiem coś do odkrycia a tym samym dowiedzenia się, jak to się dzieje, że wino jest tak dobre. Warto więc przynajmniej raz w życiu, wybrać się choćby w region Navarra, gdzie jest mnóstwo winnic i ludzi, którzy na co dzień pracują to przy zbiorze winogron to przy wyrobie szlachetnego trunku, a więc wiedzą o winie naprawdę dużo. Przede wszystkim poznamy tam rodzaje winogron, szczepy, z których robi się różne rodzaje wina. Dowiemy się kiedy je się zbiera oraz co robi się z nimi później, a więc jak powstaje wino.

W regionie tym możemy zwiedzić także historyczne winnice, a więc takie, w których wino wytwarza się już od setek lat. Możemy zobaczyć zabytkowe beczki i inne urządzenia niezbędne do tego, aby wino powstało. Tam też znajdują się historyczne butelki. Często także pełne. Wiadomo przecież, że wino im starsze, tym lepsze, a więc w starych winnicach, w piwniczkach znajdziemy takie roczniki, że aż nie śniło nam się, że takowe jeszcze się zachowały.

Są one niezwykle cenne. W takich miejscach pracują pasjonaci. Osoby, które niejedno wiedzą o winie, jego produkcji i jego historii. Warto posłuchać ich niezwykle pasjonujących opowieści. Z pewnością dzięki nim nasza wiedza o winie będzie pełniejsza.

Poza tym to zawsze ciekawe doświadczenie, poznać kogoś, kto na co dzień pracuje w winnicy.

personalizowane fartuchy www.hoergertshausen-obb.de