Znaczącym argumentem w procesie dobierania najwłaściwszego wina, jest rodzaj posiłku do którego jest ono spożywane. Wyjątek stanowi co prawda sytuacja, kiedy wino pijemy samo, bez towarzystwa jakichkolwiek potraw, zakąsek, czy przystawek. Wtedy wybór zależy wyłącznie od aktualnych smakowych preferencji degustującego.

Urządzając eleganckie przyjęcie, wiedza na temat tego, jaki rodzaj wina do jakiego dania pasuje, jest dosyć przydatną informacją, która w wielu przypadkach świadczy również o pewnym obyciu gospodarza, jego starannym przygotowaniu i dbałości o istotne szczegóły. Nie da się ukryć, że goście błyskawicznie dostrzegą taką postawę, świadczącą jednocześnie o szacunku dla nich. Zresztą, nie ma chyba nic gorszego, niż ciężkie wino zaserwowane do delikatnego, subtelnego w smaku posiłku.

O wydobyciu jego właściwych i najlepszych walorów smakowych możemy wtedy stanowczo zapomnieć. Podobnie rzecz ma się w przypadku potraw wyrazistych, sycących, treściwych. Warto wiedzieć, jakie wino wtedy podać, tak aby stanowiło ono godne zwieńczenie posiłku, a jednocześnie ułatwiało jego strawienie.

Pamiętajmy więc, że do ryb, owoców morza, białego mięsa czy serów podaje się wino wytrawne, białe lub różowe. Może je również z powodzeniem serwować, podobnie zresztą jak lekkie wino czerwone, do różnego rodzaju przystawek i tak zwanych „czekadełek”. Czerwone, niezbyt ciężkie wina o wyraźnie owocowym posmaku, bardzo dobrze wkomponują się w posiłek zawierający smażone w sosie ryby, wędliny oraz niektóre rodzaje serów.

Wino wytrawne podaje się z kolei do dań ostrych, dziczyzny czy serów o wyrazistym smaku.