Wzgórza po obu stronach portugalskiej rzeki Douro, od miasta Peso da Regua aż do granicy z Hiszpanią porastają winogrona. To właśnie z nich wytwarza się to charakterystyczne dla tego kraju niezwykle ciężkie, ale także niezwykle pyszne czerwone wino, czyli porto. Przez wieki w tym rejonie, wzdłuż stromych brzegów rzeki, utworzono tysiące wąskich tarasów pod uprawę winorośli. Krajobraz ten jest tak piękny, że już prawie piętnaście lat temu wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz upraw znajdują się tutaj także zabytkowe, malownicze posiadłości i słynne winnice. Region ten najlepiej zwiedzać jest samochodem, bowiem tylko w ten sposób możemy dotrzeć do mało uczęszczanych, niezwykle pięknych miejsc. Niesamowity widok może zapewnić nam podróż pociągiem wzdłuż rzeczki Douro. Można nawet przejechać się zabytkową lokomotywą, która prowadzi niewielkie, drewniane wagoniki.

Po samej rzece regularnie kursują statki pasażerskie, z których można obserwować ciągnące się w nieskończoność rzędy winorośli. Z tej perspektywy winnice i posiadłości wyglądają naprawdę pięknie. Najlepiej odwiedzić ten region we wrześniu, kiedy winogrona dojrzewają. Wtedy także odbywa się tutaj winobranie.

Właściciele tutejszych winnic pomagają sobie nawzajem. Ten, u którego danego dnia odbywa się zbiór winogron zaprasza wszystkich na kolację. Na północ od doliny rzeki Douro znajduje się Vila Real, gdzie leży popularna wśród turystów Casa de Mateus. To słynna rezydencja i ogrody, widniejące na etykietce wina Mateus Rosé.