Wiele studenckich imprez zaczyna się od wspólnego wyjścia po alkohol. W praktyce oznacza to kupno niejednokrotnie losowego napoju zawierającego alkohol w pobliskim sklepie monopolowym. Co charakteryzuje tego rodzaju placówki handlowe?

Przede wszystkim szeroki wybór asortymentu, w którym nie brakuje win, likierów, piw czy kilkunastu odmian wódki. Nie zmienia to jednak faktu, że w sklepach tych najczęściej są dostępne produkty z niższej lub średniej półki. Kluczowa jest bowiem stosunkowo niska cena, która zachęci wielu potencjalnych klientów. Gdzie jednak można kupić alkohol, jeśli cenimy jego jakość?

W sklepach monopolowych można spotkać również dobry alkohol, a zwłaszcza wysokiej jakości wódkę. Jeśli jednak cenimy dobre wina to prawdopodobnie nie znajdziemy nic dla siebie. Prawdziwy smakosz wina musi udać się do jeszcze bardziej wyspecjalizowanego sklepu, który w swojej ofercie ma wyłącznie wina. To właśnie tam możemy odbyć smakową podróż dookoła świata. Tylko w profesjonalnych winiarniach dostępne są wina z każdego zakątka świata. Wybierając wino na specjalną okazję musimy mieć pewność, że jego jakość nie zawiedzie żadnego z naszych gości. Kupno nawet dobrej jakości wina w sklepie monopolowym nie jest dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze nie wiemy jak długo ono czeka na swojego nabywcę, a po drugie w większości przypadków nie jest ono przechowywane w odpowiedni sposób. Specjalistyczne winiarnie mają własne piwnice dostosowane do składowania wina.