Otwieranie i podawanie wina wydaje się być czynnością łatwą. Jednakże warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Prze otwarciem wina należy usunąć plastikową lub aluminiową folię, która zabezpiecza górną część butelki.

Można użyć do tego profesjonalnej obcinarki lub rozciąć folię pod pierścieniem szyjki specjalnym nożykiem, który znajduje się przy korkociągu. Wiele osób robi to niedokładnie, a tradycje związane ze spożywaniem wina nakazują całkowite usunięcie folii. Ma to na celu uniemożliwienie kontaktu wina z metalem.

Następnie należy serwetką przetrzeć korek oraz szyjkę butelki, ponieważ mogły się tam zgromadzić zanieczyszczenia oraz kurz, a nie chcemy, żeby przedostały się do wina. Dopiero po oczyszczeniu można zabierać się do odkorkowania butelki. Niezwykle ważne jest, aby wprowadzić śrubę korkociągu w sam środek korka.

Spokojnymi i równymi ruchami należy ją dokręcać, uważając, aby nie przebić przy tym korka, którego okruchy mogłyby dostać się do wina. Korek należy wyciągnąć mocnym, ale delikatnym ruchem, aby nie wystrzelił z hukiem. Niewiele osób wie, że po wyjęciu korka, należy ponownie sięgnąć po serwetkę i lekko przetrzeć szyjkę butelki od zewnątrz i od środka.

Warto także skontrolować stan korka. Jeśli jest zbyt suchy, zapleśniały lub ma zacieki, oznacza to, ze wino nie nadaje się do podania i spożycia. Wino dojrzałe należy nalewać po ściance kieliszka, trzymając go za nóżkę i lekko przechylając.

Natomiast wino młode można nalewać do stojącego kieliszka, jednak należy robić to powoli, aby się nie wzburzyło. Trzeba również pamiętać, że wino czerwone powinno wypełniać 1/3 pojemności kieliszka, z kolei białe połowę.