Okazuje się, że hiszpański region Nawarra choć jest najmniejszy to wino wytwarza tam prawie 500 winiarzy prywatnych, wszelkiego rodzaju spółdzielni i konsorcjów winiarskich. Warto jest więc tam pojechać i zdegustować co ciekawsze gatunki win, a także odwiedzić miasta tamtego regionu i słynne winnice zwane bodegami. Najlepiej zacząć od Pampeluny. Jest to bowiem, formalnie, stolica tego regionu. Dokoła niej znajdują się inne piękne, mniejsze, zabytkowe miasteczka, pałace i klasztory. Jest tu mnóstwo słońca, piękna przyroda i bardzo mili ludzie.

Piękne średniowieczne mosty przecinają malowniczo płynące rzeki. Jest tutaj także oczywiście bardzo wiele rzędów winorośli. Korzystny klimat i doskonałe gleby sprawiają, że winogrona rosną tu piękne i soczyste. Nie tylko w samej Nawarze ale i w sąsiednim regionie o nazwie La Rioja. Trunki z La Rioja są ostatnio bardzo popularne na świecie. Zwłaszcza dojrzałe, czerwone wina.

Wytwarzane są ze szczepów: szczepów Tempranillo, Garnacha Tinta, Mazuelo i aromatycznego Graciano. Białe szczepy to zaś przede wszystkim Viura, Malvasia i Garnacha Blanca. Wina z Nawarry są mniej popularne, uznawane są przez znawców jako średnie, jednak w połączeniu z miejscowymi potrawami smakują wybornie. Są to przede wszystkim duszone, pikantne wędliny, mięsa i różnego rodzaju malutkie tapasy. Podobnie jak w La Rioja, na stokach nawarryjskich wzgórz sadzi się miejscowe szczepy: Garnacha Tinta, Tempranillo oraz Mazuelo, przy czym Garnacha zwana też Garnacho zajmuje blisko połowę miejscowych upraw. Dużą popularnością cieszą się tutaj szczepy: Cabernet Sauvignon i Merlot.

Kluczowe zaś odmiany białe to Viura, Garnacha Blanca, Malvasia i Moscatel. Wizytówką Nawarry są jednak przede wszystkim wina różowe, produkowane głównie z odmian Garnacha Tinta i Cabernet Sauvignon.