Jednym ze „Świętych Graali” świata win jest szampan. To rodzaj wina musującego wywodzący się z Francji, a konkretnie z rejonu Szampanii.

Ma jednak zupełnie inny status niż jakiekolwiek inne wino musujące dostępne na rynku. Przede wszystkim oryginalny szampan powstaje w wąskiej grupie winiarni, które posiadają odpowiednie certyfikaty i udokumentowaną wieloletnią tradycję w produkcji tego wina.

Wiąże się to automatycznie z ograniczoną liczbą butelek jakie trafiają na rynek, a to ma dalej idące konsekwencje. Szampan staje się w tym momencie towarem luksusowym, a takowy zawsze ma swoją cenę.

Tym samym szampan należy do najdroższych win w jakie możemy się zaopatrzyć i tylko niektóre salony winiarskie oferują nam ten trunek. Cena pojedynczej butelki może być naprawdę wysoka, więc to napój, którym raczą się nieliczni.

Poza Francją sprzedawana jest nieznaczna liczba butelek, więc znaleźć autentycznego szampana łatwo nie jest. Jego sława jest jednak na tyle powszechna, że w potocznym języku mianem „szampana” określa się każde z dostępnych win musujących.

Można takie zjawisko odnotować również w Polsce. Dobrą okazją, aby napić się szampana w preferencyjnej cenie jest pojawienie się we Francji na którymś ze świąt szampana.

Wówczas winiarnie rozdają próbki wybornego trunku nawet bezpłatnie, zwłaszcza wtedy, gdy winorośl obrodziła i udało się przygotować więcej butelek niż zazwyczaj. Generalnie na miejscu wino to nie jest już tak luksusowym dobrem, więc jest szansa, aby kupić je i spróbować znacznie taniej niż poza jego ojczyzną.